Projekto tikslas – sukurti Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslo produkcijos ir informacijos kaupimo, išsaugojimo bei sklaidos internete modelį, kuris sudarytų sąlygas:
Objektai:
Priemonės:
Turėtų daryti įtaką:
Objektai:
Priemonės:
Turėtų daryti įtaką:
Objektai:
Turėtų daryti įtaką:
DSpace yra atvirojo kodo saugyklos programinės įrangos paketas, kuris paprastai naudojamas atvirosios prieigos talpykloms, skirtoms mokslo publikacijoms kaupti ir saugoti skaitmenine forma, kurti (https://en.wikipedia.org/wiki/DSpace). DSpace turi savyje ne tik įprastinių turinio ir dokumentų valdymo sistemų funkcionalumą, bet ir papildomą (kuris būtinas skaitmeniniams archyvams) - užtikrinti ilgalaikį saugojimą, prieigos kontrolę ir skaitmeninio turinio išsaugojimą.
DSpace / CRIS yra nemokamas atvirojo kodo DSpace plėtinys mokslinių tyrimų duomenų ir informacijos valdymo srityje (https://wiki.duraspace.org/display/DSPACECRIS/DSpace-CRIS+Home). Skirtingai nuo komercinių CRIS, DSpace / CRIS turi savyje institucinės talpyklos funkcionalumą, kuris užtikrina itin gerą surinktos informacijos matomumą internete. Ji atitinka CERIF standartą (https://en.wikipedia.org/wiki/EuroCRIS).
CRIS - aktuali mokslinių tyrimų informacinė sistema (angl. Current Research Information System). Tai yra duomenų bazė ar kita informacinė sistema, skirta kaupti ir tvarkyti duomenis apie mokslinius tyrimus, atliktus institucijoje (https://en.wikipedia.org/wiki/Current_research_information_system).
DSpace kaupiamos mokslininkų mokslo publikacijos, studentų baigiamieji darbai ir disertacijos (ETD), mokslo žurnalai. Kartu su aprašomaisiais metaduomenimis Dublin Core (DC) standartu publikacijos gali turėti priskirtus visateksčius dokumentus (pvz., PDF formatu). Publikacijos gali būti priskirtos vienai ar keletui teminių kolekcijų.
CRIS kaupiama informacija apie mokslininkus, projektus bei padalinius. Publikacijos DSpace talpykloje susiejamos su mokslininkais, padaliniais bei projektais CRIS-e.
DSpace / CRIS yra numatytos kryžminės sąsajos tarp publikacijų ir autorių, padalinių bei projektų. Todėl publikacijų talpinimo / importavimo metu kuriami ryšiai tarp publikacijų ir CRIS vienetų (autorių, padalinių bei projektų). Tais atvejais, kai jie neegzistuoja CRIS-e sukuriami trumpi atitinkami CRIS vienetų įrašai, kuriuos dae reikia papildyti reikalinga informacija. DSpace / CRIS užtikrina efektyvų informacijos kaupimą, saugojimą, paiešką ir navigaciją bei sklaidą.
Autoriai arba Biblioteka sistemoje deda (skelbia) mokslo publikacijas (metaduomenis kartu su visateksčiais dokumentais). Tuo atveju, jeigu mokslo publikacijas deda pats autorius, jas turėtų peržiūrėti ir tvirtinti Biblioteka (šį funkcionalumą užtikrina DSpace). Publikacijas, kurios yra VDU mokslo žurnaluose, deda Biblioteka. Mokslo publikacijų visateksčiams dokumentams gali būti nustatomas embargo laikotarpis arba ribota prieiga atitinkamai pagal licencinės sutarties su autoriumi ar leidėju sąlygas.
Retrospekyvinės publikacijos importuojamos iš bibliotekinės informacijos sistemos ALEPH (https://aleph.library.lt/F?func=find-b-0&local_base=vdu02) ir ankstenės DSpace talpyklos. Nemaža dalis publikacijų ALEPH sistemoje neturi visateksčių dokumentų. Planuojama peržiūrėti galimybes pateikti kuo daugiau visateksčių publikacijų, nepažeidžiant autoriaus teisių.
Studentai (magistrantai, doktorantai) savo baigiamuosius studijų darbus (ETD) deda patys, naudodamiesi DSpace funkcionalumu (talpinimo formos, darbo eiga, metaduomenys ir visateksčiai dokumentai). Tvirtina Biblioteka. Tekstų sutapties patikrą atlieka baigiamųjų darbų vadovai naudodami komercines ar atvirojo kodo plagiato patikros sistemas prieš dedant darbą į Dspace.
El. žurnalus su publikacijomis deda Biblioteka (metaduomenis ir visateksčius dokumentus).
Pradinius mokslininkų profilių duomenis ir CV įveda Biblioteka, vėliau profilius atnaujina patys mokslininkai. Procesą koordinuoja Biblioteka.
Projektus deda Mokslo ir inovacijų departamentas, koordinuoja Biblioteka.
ORCID yra sistema, leidžianti unikaliai identifikuoti mokslininkus (https://en.wikipedia.org/wiki/ORCID). Mokslininkai gali savarankiškai registruotis šioje sistemoje (https://orcid.org) ir pateikti savo profilius, mokslo publikacijas bei CV.
ORCID (angl. Open Researcher and Contributor ID) – tai tarptautinis unikalus mokslininko identifikatorius (asmeninė nuoroda, profilis internete), jungiantis visą mokslininko mokslinę veiklą bei jos rezultatus ir sukuriantis sąsajas su ORCID kaupiančiomis ir naudojančiomis institucijomis: leidėjais, duomenų bazėmis, talpyklomis, mokslo organizacijomis, profesinėmis asociacijomis, universitetais, mokslo rėmėjais, pvz.: Clarivate Analytics, CrossRef, EBSCO, Elsevier, Emerald, F1000, Hindawi, Scopus, Springer Nature, WordPress, Institute of Electrical and Electronics Engineers, PLOS ir kt.
ORCID – mokslininkui suteikiamas unikalus 16 raidžių (https://orcid.org/0000-0001-9335-3734) ir skaitmenų kodas, kuris gali identifikuoti tyrėją. Šis kodas svarbus nustatant autoriaus tapatybę ir užtikrinant tinkamą prieskyrą publikuotiems mokslo darbams. Taip siekiama pašalinti painiavą, kai sutampa autorių vardai ir pavardės, kai pavardės keičiasi ar kitais atvejais.
DSpace / CRIS turi specialų sujungimo modulį su ORCID.
DSpace / CRIS turi automatines sąsajas su Clarivate Web of Science, Scopus ir altmetrijos sistemomis, gali pateikti rodiklius iš šių sistemų.
Prieš talpinant į talpyklą, ETD turėtų būti patikrintos išorinės plagiato kontrolės sistemose:
Mokslo produkcijos ir veiklos sklaida internete turėtų būti atliekama per pagrindinį VDU tinklapį, o visos nuorodos į publikacijas turėtų prasidėti www.vdu.lt tam, kad sistemos ir organizacijos, reitinguojančios Universitetą, vienareikšmiškai identifikuotų šių publikacijų priklausomybę VDU.
OAI PMH (https://en.wikipedia.org/wiki/Protocol_for_Metadata_Harvesting) yra technnis protokolas (būdas) metaduomenų surinkti iš daugelio archyvų automatiniu būdu. Šio protokolo pagalba išorinės sistemos galės paimti aprašomąją informaciją (metaduomenis) iš talpyklos ir naudoti talpyklos turinio sklaidai (viešinimui) internete.
Šios sistemos pagrindinės dvi funkcijos:
Šis sistemai reikalinga duomenų bazė, į kurią būtų perkeliami duomenys iš talpyklos ir VDI IS. Ši sistema turės funkcionalumą, kuris anksčiau buvo PDB (publikacijų duomenų bazė).
Ataskaitų rūšys:
Ataskaitos galėtų būti:
Alternatyvūs mokslo vertinimo rodikliai (Altmetrija):
Alternatyvūs vertinimo įrankiai (http://altmetrics.org/tools):